Pro plnou funkčnost těchto stránek je nutné povolit JavaScript.

Jak doma zavést rutinu

Úklid se většinou neřadí mezi nejoblíbenější domácí činnosti. S promyšleným a propracovaným úklidovým plánem to však může být hračka. Jak tedy uklízet domácnost skutečně efektivně a jak moc náročná je údržba a čištění námi nabízených rolet FOA?

clanek_001

Jak na efektivní úklid domácnosti? 

Hlavním klíčem k udržení čistoty Vašeho domova je rozdělit si práci na menší denní a týdenní úkoly. A právě proto Vám přinášíme tip na jednoduchou úklidovou rutinu, která snadno udrží Váš domov čistý, a Vy přitom nebudete muset projevit žádné extra úsilí. Je však samozřejmé, že v čím větším domě či bytě žijete, tím náročnější úklid Vás čeká.

Co dělat každý den?

Nechat si veškerý úklid a domácí práce na sobotu? Chyba. Pokud raději každý den investujete do úklidu cca 30 minut (15 minut ráno a 15 minut večer), o víkendu na Vás nebude zbytečně čekat halda práce. 

Ráno

Co dělat každé ráno? 

 • ustelte postel a vyvětrejte byt
 • ukliďte čisté nádobí z myčky 
 • po snídani setřete kuchyňskou linku 
 • setřete umyvadlo a pult v koupelně jednorázovým ubrouskem 

Večer

Co dělat každý večer?

 • po večeři setřete kuchyňskou linku
 • vložte do myčky špinavé nádobí a zapněte ji
 • ukliďte rozházené věci z uplynulého dne

clanek_002

Co dělat během týdne?

Kromě ranní/večerní úklidové rutiny udělejte každý den v týdnu jeden větší úkol:

 • Pondělí - setřete prach
 • Úterý - umyjte toalety, sprchu a umyvadla v koupelně
 • Středa - vysajte a setřete podlahu
 • Čtvrtek - vyčistěte zrcátka a okna
 • Pátek - vyčistěte lednici zevnitř i zvenčí, otřete mikrovlnnou troubu zevnitř i zvenčí a vyčistěte kuchyňský dřez
 • Sobota - vyměňte a vyperte ložní prádlo

Daný rozvrh samozřejmě upravte tak, aby co nejvíce vyhovoval Vašim konkrétním požadavkům a časovým možnostem. Jestliže například žijete na koleji se společnými koupelnami, nebudete muset drhnout toalety a sprchové podlahy. Naopak pokud máte sdílený byt, můžete se o domácí práce rozdělit se svými spolubydlícími nebo můžete poprosit Vaše dospívající děti, zda by Vám pomohly. 

clanek_003

Péče o interiérové zastínění 

Pokud je řeč o úklidu, nesmíme zapomenout ani na údržbu interiérové zastínění. Jak o něj pečovat a jaké si vlastně můžete domů pořídit? 

My ve FOA Vám nabízíme 8 typů zastínění interiéru, ze kterého si jistě vyberete i Vy. Údržba každého z nich je navíc skutečně jednoduchá. 

 

 

Rolety Den a noc FOA

První nabízenou variantou jsou rolety Den a noc FOA. Rolety Den a noc FOA představují to nejlepší, co poskytuje spojení žaluzií a běžných látkových rolet. Jsou velmi oblíbeným a praktickým stíněním domácností i kanceláří. Jednoduchý princip střídání průhledných a neprůhledných pásů látky dovoluje plynule regulovat stínění přes den a zajištění soukromí v noci. 

Při čištění není nutné rolety Den a noc z okna sundávat. Pokud však vyžaduje hloubkové čištění, můžete roletu bez obav sundat, ale nejlépe se Vám bude čistit ve svislé poloze na okně. Rolety Den a noc FOA mají antistatickou úpravu. Ta však nevydrží věčně. Výhodou oproti klasickým žaluziím je, že se rolety neustále oklepávají a prach na nich prakticky nezůstává. Pokud se tak přeci jen stane, stačí použít obyčejnou prachovku nebo vysavač na nejnižší možný výkon. Pokud je to možné, rolety čistěte pouze suchým hadříkem. Při větším znečištění můžete použít i hadřík navlhčený, ale nechte pak roletu dobře proschnout, než ji zarolujete. Je-li roleta příliš znečištěná, můžete použít i jemný čisticí prostředek. Nejprve však vyzkoušejte reakci látky na skrytém místě. Pokud po uschnutí neuvidíte změny na látce, můžete začít s čištěním i jinde. Rolety Den a noc je možné čistit také s pomocí vysavače. Použijte však vhodný nástavec hadice a snižte výkon vysavače na minimum. Rolety Den a noc neperte ani nežehlete. V případě velkého znečištění je raději zaneste do profesionální prádelny.

Římské rolety FOA

Další variantou zastínění interiéru, která zároveň také příjemně zpestří celý interiér, jsou římské rolety FOA

Římské neboli řasící rolety jsou něco mezi závěsem a klasickou roletou. Mohou být prosté, ale i různě ozdobné a lze je zavázat nebo upevnit v jakékoliv výšce okna.

Zatímco klasické rolety jsou většinou zhotoveny z jednoduchého pruhu jednobarevné látky a zatahují se pomocí tenkého řetízku nebo šňůrky, římské rolety mají například všité různé ozdobné pásky či stuhy, pomocí kterých lze roletu nařasit a v požadované výšce připevnit. Římské rolety proto vypadají velmi ozdobně a jsou obzvlášť vhodné do interiérů, které potřebují oživit a zpestřit.

Údržba římských rolet by se dala srovnat s údržbou záclon. Textilie je k profilu uchycena pomocí suchého zipu, a proto ji lze velmi snadno sundat. Rolety můžete prát ručně nebo v pračce při teplotě 30 °C, ale neždímejte je. Zvolte program pro praní jemného prádla nebo pro praní záclon. Průsvitné římské rolety nežehlete vůbec, ostatní látky perte pouze při nízké teplotě. 

Látkové rolety FOA

clanek_004

Opomenout nesmíme ani látkové rolety FOA, které se v poslední době vrací opět do módy. Jsou to totiž právě látkové rolety, které chrání domov před slunečním světlem, teplem a nežádoucími pohledy zvenčí. Díky velkému množství nabízených barevných variací tvoří látkové rolety zároveň také výrazný designový prvek Vašeho domova.

Látkové rolety jsou navíc tak oblíbené i proto, že kryjí skleněnou plochu okna ze 100 %. V porovnání se žaluziemi nebo roletami Den a noc je pomocí látkových rolet snazší docílit úplného zatemnění.

Látkové rolety je možné čistič zcela stejně jako rolety Den a noc

Rolety plisé FOA

clanek_005

Plisé rolety představují dokonalý a estetický způsob zastínění a ochrany před slunečním zářením a pronikáním tepla z něj do interiéru. Díky své variabilitě jsou vhodné k zastínění všech typů oken a prosklených ploch, včetně šikmých střešních oken.

Rolety, a to nejen Plisé rolety, jsou neustále vystavovány prachu a znečištění. U Rolet Plisé ale nemusíte mít z čištění vůbec strach. Jejich údržba je velmi snadná a časově nenáročná. Rolety Plisé jdou velmi snadno sundat, a proto bude jednodušší i umývání oken. Inspirujte se našimi radami pro údržbu a čištění. Nejprve setřete prach suchým hadříkem nebo prachovkou. Následně odstraňte drobné nečistoty a postupujte až k těm největším. Můžete použít i navlhčený hadřík nebo prachovku. Prach z Plisé můžete odstranit také pomocí vysavače. Pokud můžete regulovat jeho výkon, snižte ho na nejmenší.

Termo rolety FOA

Jak už napovídá název, Termo rolety pracují kromě světla hlavně s teplem. Připomínají běžné rolety do oken, ale jsou vybaveny termo látkou pro úplné zatemnění a ochranu před horkými letními dny. Velkou výhodou termo rolet tedy je, že v létě chrání interiér před přehřátím a v zimě zabraňují úniku tepla z místnosti.

I v případě Termo rolet platí, že je lze čistit stejně jako rolety Den a noc

Rolety na střešní okna FOA

Rolety pro střešní okna musí kromě své stínicí funkce splňovat ještě jeden náročný požadavek – neprověšovat se i při extrémním úhlu naklonění okna. Střešní rolety proto nemůžete jen tak nahradit žaluziemi nebo běžnými roletami. Právě proto Vám nabízíme i rolety speciálně navržené pro potřeby střešních oken, pokud se Vaše kuchyň náhodou nachází v podkroví. 

Rolety na střešní okna čistěte opět stejně jako rolety Den a noc, Látkové rolety a Termo rolety. 

Rolety Plisé na střešní okna FOA

clanek_006

Kromě běžných rolet pro střešní okna najdete na našem webu také plisé rolety do střešních oken. Plisé rolety na střešní okna zajišťují regulaci příchozího a odchozího světla tak, aby bez ohledu na počasí za okny bylo uvnitř pokoje vždy tolik světla, kolik si právě přejete mít.

Rolety Plisé na střešní okna jdou velmi snadno sundat, a proto bude jednodušší i umývání oken. Inspirujte se našimi radami pro údržbu a čištění. Nejprve setřete prach suchým hadříkem nebo prachovkou. Následně odstraňte drobné nečistoty a postupujte až k těm největším. Můžete použít i navlhčený hadřík nebo prachovku. Prach z Plisé můžete odstranit také pomocí vysavače. Pokud můžete regulovat jeho výkon, snižte ho na nejmenší.

Vertikální žaluzie FOA

Zmínit samozřejmě musíme i vertikální žaluzie FOA, které jsou vhodné zejména k zastínění velkých prosklených ploch. Kromě běžných pokojů jsou tak vhodné například také do kanceláří. 

Při čištění není nutné žaluzie celé odinstalovat. Ušetříte si tak práci s demontáží a montáží. Pokud vertikální žaluzie vyžadují hloubkové čištění, můžete sundat pouze lamely a ty čistit samostatně. Vertikální žaluzie FOA mají antistatickou úpravu. Ta však nevydrží věčně. Výhodou oproti klasickým alu žaluziím je, že se vertikální žaluzie neustále oklepávají a prach na nich prakticky nezůstává. Pokud se tak přeci jen stane, stačí použít obyčejnou prachovku nebo vysavač na nejnižší možný výkon. Pokud je to možné, žaluzie čistěte pouze suchým hadříkem. Při větším znečištění můžete použít i hadřík navlhčený, ale nechte pak lamely dobře proschnout. Je-li lamela příliš znečištěná, můžete použít i jemný čisticí prostředek. Nejprve však vyzkoušejte reakci látky na skrytém místě. Pokud po uschnutí neuvidíte změny na látce, můžete začít s čištěním i jinde. Na čištění Vertikálních žaluzií nepoužívejte kartáče, písek ani jiné drsné předměty. Povrch žaluzie by se mohl poškodit.

Kontaktujte nás a nechte si zaslat vzorky zdarma

Jestliže si nejste jisti, jaké rolety nebo žaluzie FOA si máte pořídit, nechte si zaslat až 8 vzorků zcela zdarma, a vyberte si tak ten pravý odstín přímo z pohodlí svého domova. 

A pokud byste si náhodou nevěděli s čímkoliv rady, neváhejte se na nás kdykoliv obrátit. Náš profesionálně vyškolený personál Vám se vším ochotně poradí tak, abyste s našimi roletami byli maximálně spokojeni. Jsme tu pro Vás každý všední den od 8 do 16 hodin.