Pro plnou funkčnost těchto stránek je nutné povolit JavaScript.

Pomáháme

Dobrá vůle se musí v pravý okamžik nastartovat, aby jí jen tak něco nezastavilo. Rozhodli jsme se proto podpořit dobrou věc. Za každou Vaši objednávku přispíváme na Mobilní hospic Ondrášek. Připojte se k nám a přispějte také. Níže si můžete přečíst důvody, které nás vedly k výběru právě tohoto zařízení.

Z KAŽDÉ OBJEDNÁVKY POSÍLÁME PŘÍSPĚVEK MOBILNÍMU HOSPICI ONDRÁŠEK

Mobilní hospic Ondrášek - příběh hluboké lidskosti

Mezi námi je dost těch, kteří naši pomoc potřebují. A potřebují ji opravdu naléhavě. Celoročně, každodenně a celodenně. Opuštění domácí mazlíčci, které jejich „páníčci“ vyhodí na ulici, aby zemřeli hladem, matky s dětmi, které jsou týrány surovcem, co si myslí, že na to má jako manžel či partner právo, děti, které z nějakého důvodu přišli o milující rodiče a vyrůstají sice mezi hodnými tetami v dětských domovech, ale přeci jen bez rodiny, nebo nevyléčitelně nemocní či staří lidé, kteří vědí že umírají a rádi by strávili své poslední chvíle doma se svou rodinou.


O Mobilním hospicu Ondrášek

Mobilní hospic Ondrášek se rozhodl, že bude pomáhat těm, kteří jsou nevyléčitelně nemocní či příliš zestárli, a vědí, že konec jejich pozemského života je na dohled. Jejich péče umožňuje těmto lidem prožít své poslední chvíle doma, a hlavně důstojným způsobem. Samozřejmě, že to vyžaduje nemalé zdroje. Finanční, hmotné, lidské i odborné.


Znáte ta volební hesla: „Změníme svět!“? Jak se dá změnit svět? To je přeci na jednoho člověka příliš. Naposledy se to povedlo synovi jednoho tesaře, co chodil po světě asi před 2000 lety. A i ten měl okolo sebe 12 dalších a stejně ho nakonec popravili.

Ne, svět nezměníme. Ale můžeme změnit svět několika málo konkrétních lidí. Nebo i jen jednoho. Jak? Stačí občas udělat malý dobrý skutek. Jde přeci o vyjádření lásky a toho, že na obdarovaném nám záleží. Že i on si zaslouží, aby na něj někdo myslel.

Jaké dárky tak běžně svým milým dáváte? Kosmetickou sadu pro manželku, elektrický holící strojek pro manžela, autíčko na dálkové ovládání pro syna, panenku pro dceru?

A co takhle nový invalidní vozík pro syna, odsávačku do krku pro dceru po tracheostomii, automatický dávkovač inzulínu pro manžela, ošetřovatelku na jeden den pro manželku? Ne? Tak to máte velké štěstí, že takové dárky shánět nemusíte. Jsou ale tací, co přesně takové věci potřebují. A je nad síly a možnosti jejich rodin, aby se o to postaraly.

Ne, Ondrášek nepořizuje podobné "dárky", ani nepůjčuje ošetřovatelky. Náplní jejich chvályhodné páce není ani celodenní starost o ty, kteří nedostávají žádnou péči od svých příbuzných. Naopak - podmínkou je spolupráce Ondráška s příbuznými a blízkými a jde vlastně o komplexní péči celé rodiny a odborníků z Ondrášku.

Péče o nevyléčitelně nemocné a zestárlé členy rodiny může být vyčerpávající. Mnohdy je zapotřebí odborných znalostí a zkušeností, které prostě laik poskytnout nemůže. Rodina poskytne lásku a péči, Ondrášek zase disponuje lékaři, sestrami a dalšími odborníky paliativní péče. Zdravotní sestry a lékaři se speciálním paliativním vzděláváním jsou pod neustálým školením tak, aby vznikl vysoce multidimenzionální odborný tým, včetně sociálních pracovnic, psychologů, psychiatrů, duchovních, ale také celé řady dobrovolníků.

Jakkoli v Ondrášku pracují i dobrovolníci, není to klasická dobrovolnická organizace. Jsou to profesionální poskytovatelé paliativní péče, která ovšem není dostatečně hrazena státem. Jde o obecně prospěšnou společnost, která kromě státní podpory potřebuje i podporu z řad široké veřejnosti.

A už to skoro slyším – „Zase někdo, kdo po mně chce peníze“. No ano, je to tak. Každá i jen zčásti dobrovolnická činnost je financována z darů ochotných a štědrých lidí, kteří nelitují toho, že jejich pomoc jde konkrétním lidem za konkrétním účelem.

Ve firmě FOA, která prodává stínicí techniku, jsme se rozhodli jít právě cestou malé, ale pravidelné pomoci. Vězte, že za každou objednávku, kterou naši zákazníci udělají, putuje příspěvek na účet mobilního hospicu Ondrášek. Pokud si tedy pořídíte rolety od nás, zařadíte se po bok ostatních dárců a my pošleme hospicu Ondrášek příspěvek i za vaši objednávku.

Malý dobrý skutek, který nemusí sice změnit svět, ale má tu moc pomoci třeba jednomu člověku. Navíc to není jediný příjemce naší pomoci. Podporujeme i lidi, kteří darují poprvé krev, pomáháme opuštěným zvířatům a jistě se to nezastaví jen na současných projektech.

Pořád je vám hloupé někomu posílat malé příspěvky jako podporu? No klidně můžete být štědřejší.

Zkuste si malý test:

  • zvedněte ruku (třeba i jen v duchu) ti z vás, kteří si myslí, že existují lidé, kteří opravdu potřebují vaši pomoc
  • nechte ruku nahoře ti, kteří si myslíte, že jste na tom lépe než oni
  • teď nechte zvednutou ruku ti, kteří můžete postrádat jakoukoli částku, která vám nebude vůbec chybět, nebo vás nijak nezatíží. Jedna koruna, padesát korun, stovka, tisícovka, prostě tak, abyste z toho měli radost
  • ještě se hlásíte? Nastává důležitá chvíle – jděte na web https://www.mhondrasek.cz/cz/jak-nas-podporit a zjistěte jaký způsob podpory je pro vás vhodný

Ověřte si, že stará moudrost má pravdu, když říká, že více štěstí je v dávání než v přijímání. A pokud navíc víte, že váš dar vám ten obdarovaný člověk nemůže vrátit, bude vaše radost ještě o to intenzivnější.

Dětský domov Staňkov

Dalším naším projektem pomoci je dětský domov ve Staňkově. Takže oproti hospicu Ondrášek zde máme mladé lidi na začátku jejich života.

Staňkov je malé městečko v západních Čechách, kde už přes 100 let nachází azyl děti, o které se nemohou starat jejich rodiče. K dnešnímu dni je to 31 dětí ve věku od 3 do 19 let. Takže předškoláci, školáci, studenti i učni. A ti potřebují opravdu hodně pomoci.

Tady je naše pomoc spíše praktická. Dětský domov postupně vybavujeme roletami Den a noc. Letos před Vánoci jsme přidali dalších 6 rolet na jejich okna. Je to málo? Je to dost? Tak rozhodně je to o 6 rolet více, než kolik jim daroval kterýkoliv jiný dodavatel stínicí techniky. Na druhou stranu víme, že zatím nejsou všechna okna v dětském domově pokryta našimi roletami, takže s naší pomocí zdaleka nekončíme.

Letos to vyšlo zrovna před Vánoci. To je taková obecně štědřejší nálada. Ale to neznamená, že bychom museli čekat zase celý rok, než se objevíme s dalším darem v podobě rolet Den a noc. A ani vy nemusíte čekat na nějaký termín. Klidně pomáhejte kdykoliv Vás napadne.

Není ostuda, když si o pomoc řekne někdo, kdo je v nouzi a potřebuje podepřít. Mějte proto pochopení pro různé výzvy ke sponzorování, žádosti o dary a jinou pomoc, nebo adopci na dálku. Konkrétně dětské domovy nemají žádnou jinou možnost, odkud by získaly nějaké peníze na svůj provoz a pro své děti, než z podpory od státu a ochotných sponzorů.

I v dětských domovech je mnoho talentovaných a šikovných dětí a mladých lidí. Není jejich vinou, že nemají dobré podmínky pro rozvíjení svých schopností a nadání. Proč jim nepomoci? Formu už jistě najdete sami - malým finančním darem, nějakými hračkami nebo studijními pomůckami apod.

Malý tip pro ty, kteří se chtějí odnaučit kouřit: přidejte další motivaci k tomu, že si zlepšíte zdraví, nebudete mít žluté zuby a zahnědlé konečky prstů a zbyde Vám více peněz. Co třeba darovat polovinu toho, co dosud vydáváte měsíčně za cigarety, na podporu nějakého charitativního projektu? Schválně si spočítejte, kolik by to bylo peněz pro ty, kdo je opravdu potřebují! Pokud doteď platíte takové částky za to, že si zkracujete život kouřením, můžete zkusit, zda nebudete mít větší radost z toho, když část z těchto peněz někomu naopak život zkvalitní.

Je samozřejmě každého věc, zda se do pomoci jiným bude chtít zapojit a jak to udělá. Pravdou ale je, že existují lidé, kteří jsou na takové pomoci doslova závislí. Jako třeba naše děti ze Staňkova.