Pro plnou funkčnost těchto stránek je nutné povolit JavaScript.

Jak dosáhnout minimalistického vzhledu oken ve stylu hygge?

Minimalismus se v poslední době stává čím dál více oblíbeným. Čistá linie, jednoduchost, vzdušnost a minimum věcí je zřejmě něco, co v mnoha z nás evokuje pocit štěstí. Jak můžete snadného minimalistického vzhledu dosáhnout i u sebe doma, a jak Vám v tom mohou pomoci námi nabízené rolety FOA?

clanek_001

Minimalistický vzhled oken

Minimalismus je velmi oblíbeným uměleckým směrem, který už téměř šedesát let využívají nejen umělci, ale právě také architekti a interiéroví designéři. Jeho největším lákadlem pro využití v interiéru je bezpochyby jeho prostota, střídmost materiálů, čistota linií a vzdušnost, které do prostoru vnáší.

Důvodů, proč si lidé tento styl tak moc oblíbili, je hned několik. V praktickém životě minimalismus ocení především ti z Vás, kteří nemají rádi přeplácané interiéry, nekonečné utírání usazeného prachu ve špatně přístupných místech a neustálé vyhýbání se věcem a nábytku v bytech s menší rozlohou. Minimalistický interiér je zkrátka ideální pro všechny, kteří dávají přednost vzdušnosti před chaosem a hromaděním věcí.

clanek_002

Životní styl hygge 

Kromě minimalismu se čím dál častěji můžete setkat také s pojmem hygge. Co si pod termínem hygge představit, co nám do života přináší a jak ho můžete snadno vnést do svého domova i Vy? 

Životní styl hygge je trend, který má kořeny až ve Skandinávii. Přesněji řečeno toto slovo pochází původně z norštiny. Dnes je však úzce spjato především s dánskou životní kulturou, neboť právě v Dánsku se intenzivně žije ve stylu hygge. To je možná také důvod, proč se právě Dánové řadí mezi nejšťastnější obyvatele naší planety.

Za severským slovem hygge (vyslovuje se: „hú-ga“) se skrývá podmanivá esence hřejivosti, útulnosti, uvolněnosti, ležérnosti a spokojenosti. Hygge maximálně dotváří příjemné prostředí domova, které je často zařízeno ve striktně minimalistickém stylu. Když tedy někdo hovoří o hygge stylu, má na mysli především pocit útulnosti, důvěrnosti, bezpečí a tepla

Hygge je však více než jen pouhý trend současné doby. Je to spíše způsob života, který jde ruku v ruce s pocitem štěstí během všedních dnů. Největším specifikem tohoto životního stylu je pozitivní nálada a pohoda. Ten, kdo žije hygge, si umí užívat života a umí si vychutnat všechny jednotlivé okamžiky i zážitky, ať už jde o velké věci nebo o pouhé detaily.

Charakteristika hygge životního stylu

Hygge v podstatě zahrnuje vše, co se týká příjemných pocitů. Může to být odpolední šálek horké a voňavé kávy, příjemný večer s přáteli, dechberoucí okamžiky na vysněné dovolené nebo jedinečné chvilky, kdy se na chvíli ponoříte sami do sebe, a prostě si jen tak užíváte života. 

K hygge stylu patří třeba i oblíbené filmy, útulná atmosféra v pohodlném domácím oblečení nebo například bytové dekorace, které v nás vzbuzují příjemné pocity. Zkrátka vše, co v nás vyvolává pocit skutečného štěstí, lze nazvat hygge.

Hygge u Vás doma

K tomu, abyste si doma vytvořili pravou atmosféru hygge, toho příliš nepotřebujete. 

K navození domáckého pocitu pohody postačí i jen několik málo věcí. Mezi nimi by však rozhodně neměly chybět například svíčky, které svým jasným světlem zútulní každý prostor. Dále se pak o příjemný pocit jednoduše postarají také heboučké deky a přehozy.

Hygge je absolutním trendem i v oblasti dekorací a bytového designu. Což rozhodně není žádným překvapením. Bydlení je v Dánsku nedílnou a velmi důležitou součástí životního stylu.

K útulné atmosféře přispívá především nostalgicky působící styl, jako je především ten klasický venkovský. Pro tuto kulturu bydlení je charakteristická spousta světlého dřeva, nepřímé osvětlení a jemné přírodní barvy.

Jednotlivé kusy nábytku ve venkovském stylu nebo dekorační předměty působí po boku moderního zařízení obzvlášť útulně. Díky tomu může tento idylický styl, který je úzce propojen s blahodárnou přírodou, přetvořit i dříve chladně působící bytové prostory či venkovská stavení na skutečnou oázu klidu a štěstí.

clanek_003

Proč jsou rolety FOA vhodné do minimalistického interiéru?

A jestliže jste se i Vy rozhodli interiér svého domu zařídit spíše v minimalistickém stylu, námi nabízené rolety FOA Vám k tomu mohou skvěle dopomoci. 

Rolety FOA představují elegantní, nadčasovou a minimalistickou variantu zastínění, která do interiéru propouští požadované množství denního světla, příjemně reguluje ostrý sluneční svit a zároveň se během chvilky dá prakticky zcela zatemnit. Velice snadno se ovládá, je vyrobena z prvotřídních materiálů a díky skutečně pestré škále nabízených barev se skvěle hodí do každého interiéru. A to právě i do toho minimalistického. 

Barva rolet FOA 

Jestliže tedy již víte, že právě rolety FOA budou těmi pravými, které budou v minimalistickém interiéru Vašeho domova regulovat přicházející světlo, pojďme se společně podívat na to, jakou ideálně zvolit barvu.

Kam se hodí rolety se světlejšími látkami?

Čím světlejší látka je, tím více světla propouští. Díky těmto vlastnostem se světlejší rolety hodí především do těch místností, které nechceme úplně zatemnit, ale pouze v nich chceme příjemně regulovat míru příchozího světla

Světlejší látky jsou proto ideální například do kuchyní či obývacích pokojů, kde není úplné zatemnění žádané. 

Není ovšem vyloučeno, že i značně zatemňující látka nemůže být světlá. Mezi našimi blackout roletami najdete například krémové či šedé látky, které dokáží místnost také značně zatemnit. 

Kam se hodí rolety s tmavšími látkami? 

Naopak tmavé látky se hodí především do místností, které chceme co nejvíce zatemnit. Tmavší rolety jsou tak vhodné především do pokojů, kde spíme – tedy do ložnic, dětských pokojů a pokojů pro hosty. Takové rolety mohou během dne sloužit k příjemnému zastínění a večer, kdy se chystáme spát, je můžeme snadno zatemnit. 

clanek_004

Jak pracovat s barvami a textiliemi v minimalistickém interiéru?

Je-li řeč o barvách a minimalistickém stylu, je třeba myslet především na kombinaci jednotlivých odstínů a textur, které mohou naše pocity ovlivnit daleko více, než by se na první pohled mohlo zdát.

Špatně zvolená kombinace barev v interiéru může být nejen nevkusná, ale také může negativně ovlivňovat naši psychiku. Existuje však jednoduchý způsob, jak ve svém domě můžete snadno vytvořit vyváženou paletu barev. Jedná se o pravidlo 60-30-10. Zjednodušeně by se dalo říct, že šedesát procent místnosti by měla tvořit dominantní barva, třicet procent sekundární barva nebo textura a posledních deset procent by mělo být pouze akcentem. Zkrátka vybrané barvy bychom měli kombinovat v poměru 6:3:1.

Největší podíl v místnosti by měla mít barva tvořící jakési „hlavní pozadí”. Je tedy vhodné aplikovat ji na větší plochy, jako jsou například stěny, koberce, pohovka nebo velké kusy nábytku.

Sekundární barvě bychom měli věnovat zhruba poloviční množství prostoru než již zmiňované barvě hlavní. Vhodné je zvolit takový odstín, který dominantní barvu podpoří, ale zároveň sám vynikne. Použít ho můžeme například na závěsy, jednotlivé kusy menšího nábytku nebo židle.

Poslední barvu použijeme v nejmenším množství jako hravý akcent, který místnosti dodá jedinečný a originální šmrnc. Tato barva by se měla ideálně objevit na detailech, jako jsou polštáře, umělecké předměty či drobné dekorace.

Výběr konkrétních barev

Jednotlivé barvy, které se rozhodnete kombinovat, vybírejte vždy podle vlastní preference, avšak s citem. Jelikož vybíráte barvy, ve kterých budete žít především Vy sami, nenechte se příliš ovlivnit svým okolím, ale dejte na vlastní pocit.

Nejjednodušší metodou výběru je jednoduché barevné schéma založené na takzvaném kole barev, což je užitečný nástroj pro míchání nejrůznějších odstínů barev. Zvolit můžete buď barvy, které leží naproti sobě (kombinace teplého a studeného odstínu), nebo tři barvy ležící vedle sebe (například modrozelenou, zelenou a žlutozelenou).

Další variantou je monochromatická barevnost, tedy jedna barva uplatněná v několika tónech (světlá, tmavší, nejtmavší). To nejlépe funguje s neutrálními barvami, jako jsou například šedá, krémová, béžová či bílá. Pokud jako dominantní barvu vyberete jejich světlejší odstíny, daný prostor tím perfektně prosvětlíte, čímž ho rovněž i opticky zvětšíte. To bezpochyby oceníte především u menších prostorů.

Kontaktujte nás a nechte si zaslat vzorky zdarma

Jestliže si nejste jisti, jakou barvu rolet FOA konkrétně zvolit, nechte si zaslat až 8 vzorků zcela zdarma, a vyberte si tak ten pravý odstín přímo z pohodlí svého domova. 

A pokud byste si náhodou během výběru nových rolet nevěděli s čímkoliv rady, neváhejte se na nás kdykoliv obrátit. Náš profesionálně vyškolený personál Vám se vším ochotně poradí tak, abyste s našimi roletami byli maximálně spokojeni. Jsme tu pro Vás každý všední den od 8 do 16 hodin.