Pro plnou funkčnost těchto stránek je nutné povolit JavaScript.

Jakou roli hraje úroveň zatemnění při výběru rolet?

Když přemýšlíme o kvalitním spánku, může hrát důležitou roli mnoho faktorů. Jeden z těchto faktorů, který se často přehlíží, je úroveň zatemnění ve vaší ložnici. Rolety a žaluzie hrají klíčovou úlohu při omezení světla zvenčí a zajištění klidného prostředí pro spánek. V tomto článku se podíváme na různé úrovně zatemnění a jak vybrat tu nejvhodnější.

Různé místnosti potřebují různou míru zatemnění

Je logické, že každá místnost má své specifické potřeby. Stejnou úroveň zatemnění tedy nebudete chtít zajistit v ložnici, koupelně i kuchyni. Zkrátka s roletami, se kterými budete spokojeni například v pracovně, nemusíte být spokojeni v dětském pokoji. 

Jsou místnosti, které slouží primárně k odpočinku a spánku. Například ložnice, pokoj pro hosty a dětský pokoj. Naopak v obýváku nebo v kuchyni spíše pracujeme nebo jen relaxujeme. Právě na to je při výběru nových rolet zapotřebí myslet. Vždy se proto snažte dopředu pečlivě zvážit, co od rolet v dané místnosti očekáváte a jakou chcete, aby plnily funkci. Zda by měly být schopny místnost zcela zatemnit, nebo v ní mají pouze příjemně regulovat sluneční paprsky

Z jakých druhů zatemnění můžete vybírat

Nízké zatemnění: Pro světlé místnosti

Pokud máte rádi jemný filtr světla a nechcete úplně zatemnit místnost, nízké zatemnění může být pro vás ideální volbou. Tato úroveň zatemnění vám umožní stále vnímat okolní světlo, což může být užitečné zejména během dne.

Ideálním kandidátem na rolety s nízkým zatemnění je tedy kuchyně nebo obývák, který zároveň neslouží jako místnost pro denní spaní.

Střední zatemnění: Kompromis mezi světlem a tmou

Střední zatemnění je skvělou volbou pro ty, kteří hledají kompromis mezi světlem a tmou. Tyto rolety a žaluzie vám umožní regulovat množství světla v místnosti podle vašich potřeb. Jsou ideální pro ty, kdo chtějí zachovat soukromí a zároveň si užít dostatek denního světla.

Vysoké zatemnění: Pro naprostý klid a soukromí

Pro ty, kteří preferují maximální soukromí a klid, jsou vysoké zatemňovací rolety skvělou volbou. Tyto rolety dokážou zamezit vstupu většiny světla do místnosti a vytvořit téměř úplnou tmavost. To je zvláště užitečné pro ty, kteří pracují noční směny nebo mají potřebu spát během dne.

Blackout (Úplné zatemnění): Pro dokonalý spánek

Pokud hledáte absolutní tmu a dokonalý klid pro váš spánek, úplné zatemnění, známé také jako blackout, je volbou číslo jedna. Tyto rolety a žaluzie jsou navrženy tak, aby zcela zamezily průniku světla do místnosti. To je nejlepší volba pro ty, kteří mají problémy se spánkem nebo potřebují spát během dne.

Výběr správné úrovně zatemnění závisí na vašich osobních preferencích a potřebách. Je důležité zvážit, jaké množství světla chcete pustit do místnosti a pro jaký účel bude místnost sloužit. Bez ohledu na vaši volbu je však klíčové zvolit kvalitní rolety a žaluzie, které vám budou sloužit dlouhodobě a zajistí vám optimální prostředí pro spánek.

Související úvahy o zatemnění

Kromě výběru konkrétní úrovně zatemnění je důležité si uvědomit i další faktory, které mohou ovlivnit vaše rozhodnutí. Zde je pár klíčových faktorů, které byste měli zvážit:

 • Barva a vzor: Kromě úrovně zatemnění může také barva a vzor rolet a žaluzií hrát roli ve vašem interiéru. Zvolte takový design, který bude ladit s celkovým stylem místnosti.
 • Izolace: Kvalitní rolety a žaluzie mohou také pomoci s izolací místnosti, což může mít vliv na regulaci teploty a úsporu energie.
 • Snadná údržba: Zvažte, jak snadno budete moci rolety a žaluzie udržovat čisté a v dobrém stavu. Některé materiály mohou vyžadovat častější údržbu než jiné.

Jak zaručit kvalitu?

Výběr správné úrovně zatemnění je tedy individuální a závisí na vašich preferencích a potřebách. Nezáleží na tom, zda preferujete nízké zatemnění nebo úplné zatemnění, klíčové je zvolit kvalitní produkty od spolehlivého dodavatele.

FOA rolety a žaluzie jsou v tomto ohledu na vrcholu kvality na našem trhu. Používáme jen ty nejkvalitnější materiály. Každou jednotlivou roletu vyrábíme přímo na míru na konkrétní okno. Rolety také dodáváme již složené, a tak Vám šetříme čas při jejich montáži.

Kvalitní rolety a žaluzie nejenže poskytnou správnou úroveň zatemnění, ale také budou esteticky ladit s vaším interiérem. Zároveň Vám při minimální údržbě budou spolehlivě sloužit celé roky.

Zajistěte si klidný a pohodlný spánek

Správná úroveň zatemnění ve vaší ložnici může značně ovlivnit kvalitu vašeho spánku. Bez ohledu na to, zda preferujete nízké zatemnění pro jemné světlo nebo úplné zatemnění pro naprostý klid, kvalitní rolety a žaluzie jsou klíčové. Vyberte si takové, které budou nejen funkční, ale také esteticky příjemné a dlouhodobě odolné.

Časté otázky:

 • Jaké jsou hlavní výhody blackout rolet?
  Blackout rolety zaručují úplné zatemnění místnosti, což je ideální pro ty, kteří potřebují spát během dne nebo mají citlivý spánek. Zajistí naprostý klid a soukromí.
 • Můžu blackout rolety použít i v jiných místnostech než ložnici?
  Ano, blackout rolety mohou být použity i v jiných místnostech, jako jsou například obývací pokoje nebo pracovny. Jsou vhodné všude tam, kde chcete zamezit průniku světla.
 • Jaký je rozdíl mezi středním a vysokým zatemněním?
  Střední zatemnění vám umožní regulovat množství světla v místnosti podle potřeby. Vysoké zatemnění poskytuje větší soukromí a klid, dokáže zamezit většímu množství světla.
 • Jsou blackout rolety obtížné na údržbu?
  Ne, blackout rolety nejsou náročné na údržbu. Stačí je občas otřít vlhkým hadříkem a pravidelně odstranit prach.
 • Jaká je průměrná životnost rolet a žaluzií od FOA?
  Kvalitní rolety a žaluzie mohou vydržet mnoho let, pokud jsou správně udržovány. Je důležité dodržovat doporučené postupy údržby.