Pro plnou funkčnost těchto stránek je nutné povolit JavaScript.

Látkové rolety v moderním provedení stojí za zvážení

Zařizujete si domácnost, nebo budete rekonstruovat stávající bydlení a přemýšlíte nad detaily, jako je způsob stínění? Pokud si potrpíte na design, určitě byste měli zvolit něco jiného než typické hliníkové žaluzie. Moc pěkné jsou například látkové rolety. Pojďme se podívat, jak vypadá tato klasika v moderním provedení.

Látkové rolety se aktuálně opět vrací do módy. Lidem se líbí zejména proto, že doba už pokročila a současná provedení nemají s těmi minulými zase tolik společného. Jsou vynikající ochranou před pohledy zvenčí, světlem, ale také teplem, a navíc představují dekorační prvek. Zamilují si je zejména ti, kteří by chtěli dosáhnout úplného zatemnění.

Látkové rolety

Co si představit pod pojmem látková roleta?

Než začneme mluvit o všech možnostech, typech upevnění a výhodách tohoto zastínění, musíme si ujasnit, o čem je vlastně řeč.

Látkovými roletami máme na mysli rolety, které mají celistvou plochu. Jde o pruh látky kryjící celkovou plochu okna, tedy nezbývají žádné mezery po okrajích okna, nahoře ani dole. Roleta kryje opravdu celé sklo okna.

Látky, z nichž jsou rolety vyrobené, mohou být různorodé, k tomu se dostaneme později. Vždy jsou zavěšené v kazetě nad oknem, do níž se dají celé srolovat. Samozřejmě je možné roletu vyrolovat jen do půli okna, případně nechat malou škvíru, aby do místnosti pronikalo trochu světla. Volbou látky také ovlivňujete propustnost.

Jaké jsou výhody látkových rolet oproti jinému systému stínění

Jaké máte možnosti, když přemýšlíte nad stíněním oken? Pojďme si je rozebrat.

Hliníkové interiérové žaluzie: Ty jsou typické především v bytech. Světlo stíní poměrně dobře a praktické jsou také z toho důvodu, že když je necháte stažené (ale ne zcela zatažené), ztěžují pohledy do oken zvědavým sousedům. Na sídlištích, kde si sousedi koukají pomalu do oken, skvělá věc. Rozhodně ale nijak nestíní hluk a obvykle také nedokážou zajistit naprostou tmu, kolem žaluzií, zejména na bocích, světlo vždy prosvítá.

Venkovní rolety: Jsou výtečným stíněním, fungují jako zvuková, a navíc ještě tepelná izolace. Také zvyšují zabezpečení, ztěžují přístup zlodějům oknem. Dají se ovládat i elektricky, barevně sladit například s rámy okna. Nevýhodou je vyšší cena. Výhodou je, že se instalují zvenčí, zevnitř tedy okno může zůstat čisté. Někomu ale holá okna naopak vadí.

Vertikální žaluzie a rolety: Působí vzdušně, zakryjí okno zevnitř, takže není prázdné a nemusíte pořizovat záclony. Úplné zatemnění ovšem nezajistí, izolaci od tepla a hluku také ne.

Látkové rolety: Rolety, o nichž se bavíme, zakryjí celé okno, takže zajistí celkové zatemnění. To se hodí například těm, kteří pracují na směny a potřebují si přes den vytvořit temno, aby se jim lépe spalo. Tím, že pokrývají celé sklo, fungují i jako tepelná izolace, protože právě přes sklo proniká teplo. Navíc jsou ještě designovým prvkem, jejž se dá efektně využít při návrhu interiéru.

Vybrat si správný typ látky pro látkové rolety může být oříšek

Látkové rolety FOA jsou dostupné ve více než 180 látkách lišících se nejen barvou, nýbrž i typem tkaniny. Jakou si vybrat? Vždycky je to oříšek. Látku je vhodné volit podle toho, co se vám hodí do interiéru. Berte na vědomí, že zatažená roleta je poměrně velká plocha, takže tmavé barvy prostor opticky zmenší, světlé ho naopak rozšíří. Odstíny jsou opravdu rozmanité od různých krémových přes růžové až třeba k modré. Velmi dobře vypadají neutrální barvy, avšak mnozí zákazníci se nebojí výraznějších odstínů. Když se barva rolet sladí s dalšími prvky místnosti, třeba nábytkem či povlečením na posteli, výsledek není vůbec špatný, ba naopak.

Látkové rolety

Typy látek se od sebe liší zejména vlastnostmi. U nás najdete vnitřní látkové rolety v látkách barevných, přírodních, vzorovaných a zatemňujících. Standardní barevná látka je pevná, silná a neprůhledná, nepropouští sluneční světlo, ale zcela nezatemňuje. Jde-li vám primárně o možnost naprostého zatemnění, je nutné si vybrat z kategorie zatemňujících látek. Na zadní straně mají hladkou vrstvu, která se o zatemnění stará, mají také vysokou gramáž 280 g/m2. Pěkné jsou silné a pevné žíhané látky, případně pak prémiové přírodní, které mají největší tloušťku kolem 0,5 mm. Ano, i ty nejtlustší látky rolet jsou stále nesmírně tenké, přesto pevné. Všechny jsou vyrobené ze 100% polyesteru až na tu přírodní, která obsahuje 17 % polyesteru a 83 % papíru

Tip: Chcete-li více zatemnit, volte tmavší odstíny, a naopak. A nejste-li si jistí například mezi dvěma typy látek, nechte si od nás zaslat vzorky zdarma.

Dále si budete volit typ kazety

Na vzhled látkové rolety má vliv nejen typ a barva látky, nýbrž také kazeta, v níž je usazená. Pro látkové rolety FOA si můžete vybrat ze třech variant, a to kazetu otevřenou, POLO a MAXI. Kazety jsou dodávány také spolu s mechanismem pro ovládání řetízkem a kompletní sadou pro upevnění. Zvládnete ho svépomocí doma, ovšem to už předbíháme.

Kazeta otevřená je lehká a malá, takže se vejde všude. Dá se navrtat do okna, stěny i stropu, ale také pouze přilepit na okno nebo zavěsit. Vyrábí se v bílé a hnědé.

POLO kazeta je pevná a lehká, má hliníkové doplňky, dá se vrtat do stropu, okna i stěny. Opět se vyrábí bílá a hnědá.

MAXI kazeta je celá uzavřená, roletu tedy chrání před prachem a dalšími znečištěními. Dá se navrtat do okna, stěny a stropu. Kromě bílé a hnědé se vyrábí i ve stříbrné.

Jestli tedy toužíte po upevnění bez vrtání, vyberte si kazetu otevřenou. Pokud máte široká okna, nezbude vám než zvolit POLO kazetu, ta se totiž díky nízké hmotnosti dá vyrobit až v šířce 210 cm, nebo MAXI kazetu, jež se vyrábí v šířce až 240 cm. Co se týče malých oken, všechny kazety lze vyrobit v nejmenší šířce 30 cm. Elektrické ovládání je možné ke všem třem.

Jakou velikost látkové rolety potřebujete?

Ve FOA vyrábíme látkové rolety na míru. Jinak by to ani nebylo možné, protože každý má jinak velká okna, každý si přeje jinou barvu, látku a typ kazety. Nechte si tedy zhotovit i váš sen. Budete si potřebovat rozmyslet barvu, látku, kazetu a také zjistit rozměry oken. Na webu FOA najdete přehledný návod toho, jak správně změřit látkové rolety.

Při zavěšení či vrtání na okno

S výškou rolety to složité není. Měla by totiž být stejná jako výška rámu okna. Standardně se vyrábí ve výškách 150 a 240 cm. Když je roleta delší než okno, nejde o žádný problém, zbytek prostě zůstane navinutý v kazetě.

Šířka však musí sedět, protože kdyby byla roleta příliš široká, mohla by narážet na kliku. Šířka rolety by měla být stejná jako šířka skla včetně zasklívací lišty.

Vrtání do zdi či do stropu

Pro výšku rolety změřte výšku celého výklenku a připočtěte 10 cm. Pro šířku změřte šířku výklenku a opět přičtěte 10 cm.

Vrtání do stropu výklenku

Výška rolety by se měla rovnat výšce celého výklenku a šířka rolety šířce výklenku mínus 5 cm, aby se roleta vlezla dovnitř výklenku.

Na webu FOA.cz najdete i videonávody pro správné změření šířky a výšky, takže nehrozí, že byste se spletli.

Jak roletu namontujete?

Nejjednodušší samozřejmě je, když zvolíte způsob připevnění bez vrtání. Ani vrtání ovšem není složité. Na webu FOA najdete opět videonávody a obrázkové návody pro každý způsob připevnění rolety. Když připevníte i vodicí silon, roleta bude dokonale kopírovat okno a při otevření na ventilaci se nebude naklánět. Tento postup je doporučovaný.

Péče o látkové rolety je snadná

Jak se taková roleta látková čistí? Musíte počítat s tím, že i když má antistatickou úpravu, neustále se na ni práší, takže trochu péče prostě bude vyžadovat. Náročné to ale u látkových rolet není. Kromě toho jdou sundat, což usnadní umývání oken.

Rolety se dají čistit přímo na okně, lidé ji obvykle sundávají jen pro hloubkové čištění, které se neprovádí tak často. Čištění ve svislé poloze na okně je komfortní. Stačí vzít suchý hadřík a otřít usazený prach. Pokud je roleta vyloženě špinavá, vezměte navlhčený hadřík, roletu nepoškodí. Jen ji musíte nechat dobře vyschnout, než ji zase zarolujete do kazety. Jestliže ani navlhčený hadřík nestačí, použijte jemný čisticí prostředek. Nejlepší je, když si prostředek vyzkoušíte někde na kraji rolety a pak necháte místo uschnout. Nevidíte-li na látce žádné změny, pusťte se do velkolepého čištění.

Čemu se naopak vyhnout? Látkové rolety jsou sice z látky, ovšem nejsou určené k praní a žehlení. Můžete je odnést do profesionální čistírny, ale doma se o nic takového raději nepokoušejte. Vysavač na prach vzít můžete, buďte však hodně opatrní, vezměte vhodný nástavec a výkon snižte na minimum. Naprosto nevhodné je drhnutí rolet kartáčem či jinými drsnými předměty, poškodili byste povrch.